Skip to Content

Fibromialgia- objawy, przyczyny i leczenie

Listopad 16, 2016 • admin

Częstotliwość występowania fibromialgii we Francji, szacuje się na 2,2% ze zdecydowaną przewagą wśród kobiet. Z drugiej strony, zgodnie z francuskim Society of Rheumatology, 5% przypadków ogólnych obejmuje fibromialgia.

Definicja

Nazwa pochodzi od słowa, które oznacza włóknienie ścięgien, które odpowiada za ból mięśni

               Nazwa pochodzi od słowa, które oznaczaphoto3 włóknienie ścięgien, które odpowiada za ból mięśni. Fibromialgia jest złożoną chorobą, charakteryzującą się występowaniem rozproszonych, przewlekłych bólów mięśni, zmęczenia oraz stwardnienia, którym towarzyszą zaburzenia snu. Fibromialgia jest uznawana za chorobę przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) od 1992 roku.

Syndrom idiopatyczny

               Fibromialgia jest rozproszona, jest zespołem idiopatycznym, który charakteryzuje się obecnością przewlekłego bólu mięśni. Ból może być zlokalizowany i rozproszony na wiele obszarów ciała. Zwykle towarzyszy mu zmęczenie, jak również objawy związane z zapaleniem. W zdecydowanej większości przypadków choroba dotyka kobiety, młode, dorosłe oraz w średnim wieku. Przeprowadzane testy nie znajdują żadnego wytłumaczenia dla tego ból, stąd pojęcie ,,idiopatyczne” w nazwie choroby, które wyjaśnia obecność przyczyn powodujących objawy.

               Fibromialgia nie jest poważną chorobą, ale u wielu pacjentów ma wpływ na ich codzienne życie. Fibromialgia jest chorobą przewlekłą, która może rozwijać się przez wiele lat.

Statystyki

               Fibromialgia dotyka około 1-3% populacji, co oznacza, że obejmuje 2 miliony ludzi we Francji i 14 milionów Europejczyków. Choroba ta obejmuje 14-20% przypadków konsultacji reumatologicznych. Fibromialgia dotyka kobiety między 30 a 50 rokiem życia. Zdecydowanie częście, bo aż czterokrotnie, dotyka ona kobiety niż mężczyzn. Zwykle zaczyna się w wieku 40 lat, ale może także wystąpić wcześniej. Dzieci także mogą cierpieć na tę chorobę. U chorych często pojawiają się zaburzenia snu, zaburzenia emocjonalne, lęk, brak wiary w siebie.

Wideo

Szczegóły dr Pierrick Hordy.

Przyczyny

               Przyczyny fibromialgii nie są dobrze znane, ale coraz częściej pojawiają się nowe hipotezy. Ból i nadwrażliwość są głównymi objawami tej patologii. U chorych na fibromialgię, mózg nieprawidłowo analizuje komunikaty o bólu z powodu urazu. Jest to bolesne schorzenie, które powoduje zaburzenia percepcji bodźców. Ponadto, centralny układ nerwowy nieprawidłowo moduluje aktywność nerwów, co powoduje nasilenie bólu odczuwanego przez pacjenta. System HPA produkuje mniej hormonu wzrostu, a tym samym zakłóca sen. Układ współczulny jest mniej reaktywny na stres.

               Fibromialgia jest związana ze zmianami pewnych genów, które są zaangażowane w produkcję mediatorów, takich jak serotonina i dopamina. Serotonina jest neuroprzekaźnikiem, który pozwala na dostarczanie sygnałów bólowych w różne części mózgu. Kiedy stwierdzi się mniejszą ilość produkowanej serotoniny, wówczas występuje fibromialgia. Uczucie bólu, może być wówczas zwiększone z uwagi na słabą transmisję sygnału nerwowego przekazywanego do mózgu. Stres, zaburzenia snu, urazy, obniżona odporność, infekcje wirusowe mogą stanowić podstawy fibromialgii.

Objawy

               Objawami fibromialgii są:

– zwykłe, rozproszone bóle mięśni,

– ból kości,

– ból stawów,

– każdy inny rodzaj bólu wpływający na wiele obszarów,

– uczucie znużenia,

– zmęczenie psychiczne, powiązane często z wyczerpaniem,

– poprawa następuje głównie w okresach ciepłych,

– wysoka czułość na dotyk.

Bóle mięśni

               Głównymi objawami fibromialgii są powszechne bóle mięśni. Pacjenci chorujący na fibromialgię skarżą się na ból trwający nawet cały dzień. Ból ewoluuje przez co najmniej 3 miesiące i są obecne zarówno po prawej, jak i lewej stronie ciała w trakcie siedzenia, głównie powyżej pasa. Bóle występują w szyi, barkach, ramionach, biodrach, kolanach i mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy.

               Ból jest tępy lub gwałtowny, jak w przypadku oparzeń albo użądleń. Towarzyszy mu mrowienie albo drętwienie mięśni. Obszary w pobliżu kręgosłupa, takie jak szyja, ramiona, obszar pomiędzy ramionami, łopatki, dolna część pleców, biodra są zdecydowanie częściej dotknięte schorzeniem. Ból jest zlokalizowany w mięśniach otaczających stawy. Ból zmienia się w trakcie dnia, w zależności od stanu zmęczenia, stresu i aktywności fizycznej. Bólowi towarzyszy sztywność różnych stawów.

               photo4Poszczególne obszary ciała są nadwrażliwe na dotyk. Istnieją specjalne punkty na ciele, na których wykonywane jest badanie palpacyjne, którego wynik ocenia się w 18 konkretnych kwestiach. Reakcja 18 na 11 bolesnych punktów, ma związek z ciśnieniem: ciśnienie 4kg/cm odpowiada bieleniu pulpy eksperta. 11 punktów z 18 potrzebne jest do zdiagnozowania u pacjenta finromialgii. Badania przeprowadzane są co trzy miesiące. W najbardziej ekstremalnych sytuacjach, dotyk powoduje ból na całym ciele.

Zmęczenie

               Sen jest ciągle przerywany: pacjent budzi się zmęczny, czasem nawet bardziej, niż przed pójściem spać, a przebudzenie jest bardzo trudne i bolesne. Przebudzeniu towarzyszy także sztywność. Pojawiają się trudności z zasypianiem, częste wybudzenia, utrata głębokiej fazy snu i niespokojny sen. Czas snu jest zdecydowanie krótszy. Zmęczenie jest kolejnym objawem fibromialgii i jest bardzo wyniszczające. Zmęczenie pojawia się głównie w godzinach porannych, brak jest spokojnego snu. Osoba czuje się nękana, wyczerpana. Może pojawić się częściowa albo całkowita utrata sił. Zmęczenie może być bardzo wyniszczające. Może mieć skutki społeczne, rodzinne, psychologiczne, zawodowe. Zmęczenie może powodować także nasilenie bólu.

Inne objawy

               Wiele innych objawów, może zakłócać życie chorych na fibromialgię. Objawy powinny wywierać na pacjentach nacisk, aby udać się na wizytę do lekarza, dzięki czemu choroba może zostać wcześnie zdiagnozowana. Do innych objawów choroby możemy zaliczyć migreny spowodowane napięciem mięśniowym zlokalizowanym na szyi, biegunki, zaparcia, bóle brzucha albo epizody depresji i stanów lękowych. Pojawiają się także trudności z koncentracją i problemy z pamięcią, podwyższona wrażliwość na hałas i światło, inne odczuwanie temperatury (uderzenia zimna i gorąca), suchość oka, suchość w jamie ustnej, suchość skór (zespół Sjogrena), drętwienie i mrowienie w kończynach (dłoniach i stopach), syndrom niespokojnych nóg (RLS), napady bólu, częste oddawanie moczu.

Diagnostya

               Główną trudnością w zdiagnozowaniu fibromialgii jest brak występowania jakichkolwiek anomalii biologicznych, radiologicznych i histologicznych. Wyniki badań są normalne. Diagnoza jest stawiana przez lekarza tylko wtedy, kiedy wyeliminuje inne choroby o podobnych objawach. Lekarz przeprowadza specjalny test do mierzenia poziomu fibromialgii poprzez wypełnienie kwestionariusza. Odpowiedzi w kwestionariuszu pomaga określić stopień wpływu choroby na życie pacjenta. Według American College of Rheumatology kryteria diagnostyczne obejmują przewlekle rozproszone bóle występujące dłużej niż przez 3 miesiące. Są one związane z czułością co najmniej 11 z 18 zdefiniowanych punktów na ciele.

Categories: Artykuły

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.